Varem Eesti Startupi Juhtide Klubi nime kandnud kogukonna-ühendus on nüüdsest Asutajate Selts. Mittetulundusühingu eestvedajate sõnul toetab nimevahetus seltsi eesmärki ja tahet viia Eestit edasi tervikliku ökosüsteemina kogu tehnoloogiasektori jaoks.

Asutajate Seltsi presidendi Martin Villigu sõnul on nimevahetuse taga soov kasutada vähem võõrsõnu. Ühingu loomisel 2009. aastal oli eesmärk pakkuda usalduslikku keskkonda, kus idufirmade asutajad saaks omavahel kogemusi jagada. “Startup Juhtide Klubi oli toonane koodnimetus, mis juhuslikult kujunes brändiks. Klubil oli algusaastail kümmekond liiget. Nüüd on meil üle saja liikme ja katusorganisatsioonil täiendav roll. Lisaks liikmete omavahelisele suhtlusele, proovime välja pakkuda majanduskeskkonna parendamise ettepanekuid ametnikele, parlamendile ja valitsusele. Meie tegevust kannab tahe viia Eestit edasi tervikliku ökosüsteemina kogu tehnoloogiasektori jaoks,” rääkis ta.

Villigu hinnangul on Eesti eduloo aluseks alati olnud ettevõtlikud Eesti inimesed. Vahetunud on vorm, kuid mitte sisu. “19. sajandil oli ettevõtluse sümboliks oma majapidamise kasvatamine rikkalikuks suurtaluks, ettevõtja võrdkujuks oli taluperemees. Nii nagu taluperemehed tegid ettepanekuid riigile selleks, et oma äritegevuse positiivset mõju kasvatada ja teevad ka täna, teeme ka meie. Ettevõtlikkuse mõttes pole ajas midagi muutunud, lihtsalt ettevõtlusharud on mitmekesistunud, meie “põlluks” on nüüd kogu maailm ning tehnoloogiasektori mõju Eesti majandusele ajas kasvanud,” ütles ta.

Statistikaameti andmetel andis põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük 2020. aasta esimeses kvartalis 156,1 miljonit eurot Eesti sisemajanduse kogutoodangust ning valdkonnas töötas 18 600 inimest. Startup Estonia andmetel panustasid kõrgtehnoloogilised idufirmad Eesti majandusse samal perioodil 196,5 miljoni euroga ning idufirmades töötas 6 300 inimest. “Mõlemat haru on Eestile vaja. On riigi parimates huvides, et inimesed tahaks asutada ja kasvatada oma äri Eestis. Lisaks tasub arvestada, et iduettevõttes töötava inimese lisandväärtus majandusse on kõrge,” rääkis Villig.

Asutajate Selts koondab üle saja aktiivse ettevõtja, kes on asutanud muuhulgas sellised rahvusvahelised tehnoloogiaettevõtted nagu Bolt, Funderbeam, Jobbatical, Lingvist, Monese, Pipedrive, Skype, Starship, Toggl, Topia, TransferWise, Veriff ja paljud teised.

2020. aasta esimese kvartali seisuga tegutseb Eestis 1019 idufirmat, kes teenisid aasta esimeses kvartalis 196,5 miljoni eurot müügitulu ning maksid 25,4 miljonit eurot tööjõumakse. Viimase nelja aasta jooksul on Eesti iduettevõtted on kaasanud rohkem kui ühe miljardi euro väärtuses välisinvesteeringuid ning sektor on viimasel viiel aastal kasvanud 30 protsenti aastas.


Asutajate Seltsi uus logo erinvates formaatides >