Eile õhtul esimest korda välja antud Eesti idufirmade auhindade nominentide ja võitjate valimisel hinnati kasvu ja väärtuse loomist. „See on mentaliteedi muutus, käive ja kasum üha olulisemaks” kinnitas Ragnar Sass. Auhinnagala korraldasid Lift99 ja Startup Estonia - aitäh!

Aasta tegijad 2019

Stereotüüpide murdja: Ann Runnel, tarkvarafirma Reverse Resources asutaja ja juht

Žürii liikmed toovad esile tema positiivset eeskuju ja teerajaja rolli nii idusektoris kui ka laiemalt. Reverse Resources on loonud tarkvaralahenduse rõivatööstuses tekkivate jääkide taaskasutusse suunamiseks ning pakub lahendust tekstiili- ja rõivatööstuses kasutatavate tekstiilmaterjalide kaardistamiseks ja jälgimiseks.

Aasta isemajandaja: Multilogin

Firma on tegutsenud 2015. aastast välise rahastuseta ja on praegu üks Eesti kiiremini kasvavaid iduettevõtteid: eelmisel aastal suurenes käive 372%. Ettevõttel on 2600 klienti 79 riigis. Eelmisel aastal suurenes töötajate arv 10-lt 32-le. Isemajandaja kategoorias nomineeritud start-up’id on eeskujuks ja tõestuseks, et start-up-maailmas on võimalik saavutada silmapaistvaid tulemusi ka väliskapitali abita.

Aasta investor: Gerri Kodres

Üks Eesti idusektori aktiivsemaid investoreid, kes investeerib igal aastal üle kümnesse iduettevõttesse. Eelmisel aastal paigutas ta järgmistesse idufirmadesse: Supervaisor, FoodDocs, Fractory, Xolo ja GridIO. Aasta investor on kohalikus investeerimiskultuuris positiivne näide, panustades muu hulgas oma kogemuste, teadmiste ja tutvusvõrgustikuga.

Aasta uustulija: Salv

Salv on loonud tarkvaraplatvormi, mis aitab pankadel ja fintech-ettevõtetel finantskuritegusid avastada ja peatada, muutes kahtlaste tehingute tuvastamise kiiremaks, täpsemaks ja vähem ressurssi nõudvaks. Aasta uustulijat tunnustatakse 2019. aasta eduka tootelansseeringu eest.

Aasta kiireim käibekasvataja: CoModule

Ettevõte on kasumis ja 2019. aastal kasvatas käivet umbes 4,5 korda ligi 16 miljoni euroni. Viie aastaga on CoModule internetti ühendanud üle 160 000 väikese elektrisõiduki 45 riigis.

Maailmamuutja: Reverse Resources

Firmal on selge ja inspireeriv visioon, millel on suur potentsiaalne mõju maailma ja inimkonna tulevikule. Iduettevõte on loonud tarkvaralahenduse rõivatööstuses tekkivate jääkide taaskasutusse suunamiseks ning tekstiili- ja rõivatööstuses kasutatavate tekstiilmaterjalide kaardistamiseks ja jälgimiseks.

Aasta panus: start-up-komöödia „Ükssarvik”

„Ükssarvik” on palju enam kui komöödia. See kergitab katet iduettevõtete pööraselt maailmalt ja aitab ka valdkonnast kaugetel inimestel aru saada maailmast, mille kohta käivaid edulugusid on kõik kuulnud, kuid saavutuste hinda teavad vähesed.

Aasta riistvarafirma: CoModule

Ilmekas näide sellest, kuidas uuenduslikkusega on võimalik laiendada ammu tuntud toote ja uute tootevaldkondade kasutusvõimalusi. CoModule on heas mõttes pea peale pööranud inimeste arusaama kergtranspordi võimalustest ja ühes sellega loonud täiesti uusi perspektiive sektori arenguks. 2019. aastal ehitas CoModule omavahendite arvel tootmismahu suurendamiseks Eestisse tehase.

Aasta asutaja: Kaarel Kotkas, Veriffi asutaja ja juht

Veriff tuvastab isikusamasust, kaitstes ettevõtteid ja nende kliente identiteedipettuste ja -varguste eest. Isikusamasust tuvastatakse automaatselt tehisintellekti abiga, analüüsides tuhandeid tehnoloogilisi ja käitumuslikke näitajaid. Firma suudab tuvastada üle 3000 dokumenditüübi üle 190 riigist. Tehisintellektiga isikutuvastuslahendus on palganud juba üle 300 töötaja 42 rahvusest.